איך לקבל הכרה כמוסד ציבורי (סעיף 46א)?

איך לקבל הכרה כמוסד ציבורי (סעיף 46א)?

קטגוריות:

אין לכם עדיין אישור 46א? פניתם ובקשתכם נדחתה? מניחים שאין סיכוי שתקבלו? אולי אחרי שתקראו את הפוסט הזה תחשבו אחרת.

מהו אישור לפי סעיף 46א?

אישור לפי סעיף 46א הוא אישור המקנה לתורמים לארגון (פרטיים או עסקיים) זיכוי ממס על תרומתם בשיעור של 35%. האישור ניתן על ידי מס הכנסה ומקנה לארגון מעמד של מוסד ציבורי. כל אדם התורם תרומה למוסד ציבורי שהוכר לעניין סעיף 46א בסכום העולה על 180 שקל לשנה (הסכום מתעדכן מעת לעת) זכאי ליהנות מזיכוי מהמס החל על הכנסתו החייבת.

הטבת המס הזו נועדה לעודד מתן תרומות: תורמים פרטיים ועסקיים יעדיפו לתרום לארגונים שיש להם אישור לפי סעיף 46א ולקבל את הטבת המס. יש גם קרנות אשר מתנות מתן תרומות בהצגת אישור זה.

אלו מסמכים יש להגיש על מנת לקבל אישור לפי סעיף 46א? 

כדי לקבל את האישור יש להגיש "בקשה להכרה כמוסד ציבורי" (הפנייה לטופס בסוף הפוסט). לטופס יש לצרף את המסמכים האלה:

1. פרטים על פעילות הארגון
2. מסמכי התאגדות
3. רשימת המייסדים ונושאי התפקידים בארגון
4. דו"חות כספיים של השנה האחרונה
5. כתב התחייבות ונספחיו ובו שורה של התחייבויות שעל הארגון לעמוד בהן
6. אישור על רישום במס הכנסה
7. אישור על רישום במע"מ
8. אישור ניהול תקין מרשם העמותות או מרשם ההקדשות

תוכלו להיעזר במדריך למילוי בקשה להכרה כמוסד ציבורי. (הפנייה למדריך בסוף הפוסט)

הגשנו בקשה לקבלת אישור לפי סעיף 46א אך נדחינו. מה עושים?

בדרך כלל מכתב הדחייה מנמק את הסיבות לדחייה. לאחר תיקון הליקויים אפשר להגיש ערעור או בקשה מחודשת.

האם אפשר לקבל אישור לפי סעיף 46א גם אם הארגון עדיין לא קיבל אישור ניהול תקין?

כן. אמנם אחד המסמכים שיש לצרף לטופס הבקשה להכרה כמוסד ציבורי הוא אישור ניהול תקין, אך אפשר לבקש הכרה כמוסד ציבורי ולקבל אישור לפי סעיף 46א גם אם הארגון טרם קיבל אישור ניהול תקין מפאת גילו הצעיר.
אישור ניהול תקין ניתן לארגונים שביצעו פעילות כספית במשך שנתיים לפחות. ארגונים שטרם מלאו שנתיים מאז תחילת פעילותם אינם זכאים לקבל אישור ניהול תקין, שכן בשלב זה אין די נתונים על מנת לבחון את פעילתם ולחוות דעה לגביה.
ארגונים כאלה זכאים לקבל אישור על הגשת מסמכים – אישור על כך שהארגון מינה את המוסדות הפנימיים הנדרשים לפי חוק העמותות ונקט את הפעולות הנדרשות כדי להתחיל בפעילות. אישור זה עשוי לשמש את הארגון להגשת בקשה להכרה כמוסד ציבורי.

הארגון החל בתהליך לקבלת אישור לפי סעיף 46א, אך עדיין לא קיבל אותו. האם אפשר בינתיים להעביר אליו תרומות דרך ארגון אחר שכבר קיבל את האישור?

לא. זוהי עברה על החוק. אישור לפי סעיף 46א מקנה לתורם זיכוי ממס בגובה 35% מתרומתו. אם הארגון אינו מחזיק באישור והתרומה מועברת דרך ארגון אחר, התורם יוכל לקבל החזר מס אף על פי שהוא אינו זכאי לכך, ולכן מדובר בעברה על החוק.

להרחבה בנושא ראו העברת כספים בין ארגונים ללא מטרות רווח.

האם מס הכנסה יכול לבטל אישור לפי סעיף 46א שכבר ניתן?

מס הכנסה רשאי לבטל את ההכרה לפי סעיף 46א באחד משלושת המקרים שלהלן:
1. הארגון לא הגיש דוחות כספיים שנתיים ברציפות.
2. מס הכנסה מצא כי הארגון אינו מנהל פנקסים כדין, כלומר לא עומד בהוראות ניהול ספרים.
3. מס הכנסה מצא כי חלק מהותי מפעילות הארגון אינו מיועד להשגת המטרה הציבורית שלשמה הוקם.

למידע נוסף:

בקשה להכרה כמוסד ציבורי (טופס 5245)
המדריך למילוי בקשה להכרה כמוסד ציבורי

למידע נוסף על אישור 46 א' לפקודת מס הכנסה, באוגדן – מאגר מידע לניהול קשרי עמותות וממשלה, מנהיגות אזרחית

לקריאת פוסטים נוספים על ניהול פיננסי

חשוב!

אנחנו משתפים בידע שיש ברשותנו, ובידע שגיבשנו יחד עם אנשי מקצוע, ועושים כל מאמץ כדי להביא מידע מדויק ומהימן, נכון למועד פרסום הפוסט. עם זאת מה שמופיע כאן לא בא להחליף יעוץ מקצועי של רו"ח או יועץ משפטי, אנא קחו זאת לתשומת לבכם.

המידע עדכני נכון למרץ 2018.

הישארו מעודכנים בזמן אמת

 

 

 

12 thoughts on “איך לקבל הכרה כמוסד ציבורי (סעיף 46א)?”

  1. אורי מדיסקר

    תודה רבה!
    יש לי שתי שאלות- האם ה180 ש"ח שמקנה לתורם את ההטבה צריך להיות בתרומה לעמותה אחת? או שזה יכול להצטבר (למשל בשתי תרומות לשתי עמותות אחת של 100 שח והשניה של 80 שח)?

    וגם- האם תרומות דרך אתרי מימון המונים נחשבות (בהנחה שלארגון שמריץ את הקמפיין יש את האישור ל46א)?
    תודה!

    1. עידו איסק, רו"ח

      אורי שלום,
      לשאלתך הראשונה הסף שנקבע הוא לסה"כ התרומות, כלומר 10 תרומות של ח"י שקלים דינם כדין תרומה אחת של 180 ש"ח.
      בנוגע לתרומות דרך אתרים (מימון המונים או כל אתר אחר) – על מנת לקבל את זיכוי המס אנחנו חייבים להגיש למס הכנסה קבלה המאשרת את התרומה, ולכן עליך לברר אם המלכ"ר שמפעיל את האתר מפיק ושולח לכל תורם קבלה על התרומה וכמובן שללא אישור לפי סעיף 46 מס הכנסה לא יכיר בתרומה.

  2. שירה איתן

    כמה זמן אורך התהליך (בממוצע)? מה ניתן לעשות כדי לזרז אותו?

    1. עידו איסק, רו"ח

      שירה שלום,
      בתהליכים ואישורים מול רשויות המס אין דבר כזה זמן ממוצע. אם ניגשים למס הכנסה באופן מסודר עם כל הניירת אזי התהליך אמור לקחת מספר שבועות.

  3. אבי

    שלום
    תודה על המידע החשוב.
    לאיזה פקיד שומה עלינו לגשת? האם לפ"ש המטפל או לפ"ש ירושלים בכל מקרה?
    תודה

  4. אלינור סידי

    היי אבי, את הבקשה יש להגיד למחלקת המלכ"רים שיושבת בירושלים ולא לפקיד השומה.
    הכתובת למשלוח היא-
    מחלקת מלכ"רים – רשות המסים
    כנפי נשרים 6
    ת.ד. 1170
    ירושלים 91010

    אני ממליצה לשלוח בדואר רשום ולשלוח מייל לאחר שבועיים כדי לוודא שהטפסים אכן הגיעו ושהם מטופלים:
    malkar@taxes.gov.il

  5. גל

    תודה רבה
    האם קרן הקדש לזכר אדם פרטי – למען יורשיו – יכולה לקבל אישור ל46 א' למרות שאינה מוסד ציבורי ?

  6. אפרת

    מה סדר הגודל של שכ"ט שגובה רו"ח בגין הגשת בקשה שכזו?

  7. אלינור סידי

    היי גל,

    הנה התשובה שקיבלתי מרו"ח עידו איסק:

    "בהנחה שקרן ההקדש הוקמה לפי כללי רשם ההקדשות הרי שאפשר לקבל אישור לפי סעיף 46א' לפקודת מס הכנסה.
    שים לב שלקבלת האישור יש להגיש פרוטוקולים ואישורים שונים למס הכנסה (יחידת מלכ"רים) ולרשם העמותות המעידים על ניהול תקין של ההקדש, ושמדובר בתהליך ארוך עד לקבלת האישור הנכסף."

    ניתן לפנות לרו"ח איסק idoisac100@gmail.com

  8. אלינור סידי

    היי אפרת,

    חשוב קודם כל להגיד שהבקשה אינה מצריכה רו"ח או ידיעה חשבונאית כלשהי. מדובר בהמון טופסולוגיה, אמנם, אבל אין שם שום דבר מיוחד או קשה מלבד הביורוקרטיה.
    ל"מנהיגות אזרחית" יש אתר מידע שנקרא "האוגדן" שפיתח כלי עזר מאד נוח למי שמגיש בקשה לפי סעיף 46 א'. את מוזמנת להציץ באתר ולקבל עוד מידע.
    http://haogdan.migzar3.org.il/%D7%90%D7%99%D7%A9%D7%95%D7%A8_%D7%9C%D7%A4%D7%99_%D7%A1%D7%A2%D7%99%D7%A3_46_%D7%90%27_%D7%9C%D7%A4%D7%A7%D7%95%D7%93%D7%AA_%D7%9E%D7%A1_%D7%94%D7%9B%D7%A0%D7%A1%D7%94_%D7%9C%D7%A2%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%9F_%D7%AA%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%94_%D7%9C%D7%9E%D7%95%D7%A1%D7%93_%D7%A6%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%99

    אם בכל זאת החלטת שאת לא מעוניינת להתעסק עם הטפסים בעצמך ואת רוצה לשלם למישהו חיצוני עבור ההגשה – התשלום יהיה בהתאם לכמות ההתעסקות בניירת. מניחה שסביב 5,000 ש"ח הוא סכום הגיוני לשלם, אבל כך או אחרת קחי בחשבון שתצטרכי לעשות פעולות שקשורות בניירת: לאשר פרוטוקולים, דו"חות וכו'.

  9. סמדר

    תודה רבה על כל המידע הזה!
    האם כדי לקבל את האישור על העמותה לפעול בישראל, או שגם עמותות ישראליות הפועלות בחו"ל יכולות לקבל את האישור?

    1. גלי בסודו

      היי סמדר, תודה על השאלה.

      זו פחות שאלה של מיקום הפעילות ויותר שאלה של מטרת הפעילות.

      כדי לקבל אישור לפי סעיף 46 א', העמותה צריכה לפעול למען מטרה שהוגדרה כמטרה ציבורית, כלומר מטרה שהמדינה מכירה בה שהיא מספיק חשובה על מנת לוותר על הכנסה ממיסים כדי לעודד תרומות לעמותות הפועלות לקידומה.

      אפשר לקרוא את רשימת המטרות באוגדן:
      http://haogdan.migzar3.org.il/%D7%9E%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%AA_%D7%A6%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%95%D7%AA_%D7%91%D7%97%D7%95%D7%A7_%D7%94%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%AA_%D7%95%D7%91%D7%A4%D7%A7%D7%95%D7%93%D7%AA_%D7%94%D7%9E%D7%A1

      למשל – אני יכולה לחשוב על עמותות ישראליות שעיקר עבודתן מתקיימת בחו"ל והן פועלות למען עידוד עליה וקליטה, שהיא אחת מהמטרות שרשומה ברשימה. ממליצה שתציצי ברשימה ותבדקי האם הפעילות שאותה אתם מקדמים שייכת לאחת המטרות פה.
      (אלינור)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

77 + = 82

כ