סמר ג'אבר-מסארווה |

מעניקים מלגות?

12845234_ss

הידעתם? ארגון יכול להעניק מלגה, רק חשוב שתכירו את הנהלים שצריך לעמוד בהם, בהתאם למה שהחוק מחייב.

מהי מלגה?

מלגה היא מענק כספי הניתן לסטודנט, לתלמיד, לחוקר או למשתלם בתחום מסוים לשם כיסוי מלא או חלקי של שכר הלימוד או של הוצאות מחייתו; סכום כסף המוענק לחוקר לשם עריכת מחקר כלשהו או לצורך סיומו. המלגה ניתנת כאות הצטיינות או כסיוע כלכלי לזכאים לקבלתה (מילון רב מילים).

האם נכון שלעמותות אסור לחלק מלגות?

לא, אין איסור משפטי לחלק מלגות כל עוד מתן מלגות הוא אחת ממטרות העמותה. עמותה שלא הגדירה זאת כמטרה עם היווסדה צריכה לעדכן את התקנון שלה אם החליטה לחלק מלגות.

יש, כמובן, להקפיד שהמלגה היא מלגה אמיתית – כלומר אין כנגדה התחייבות של מקבל המלגה כלפי נותן המלגה, למעט התחייבות להשתתף בפעילות שלשמה ניתנה המלגה (כגון השתתפות בקורס).

החלטנו לחלק מלגות, כיצד ממשיכים מכאן?

  1. יש למנות ועדה שתגבש נוהל שיקבע מי זכאי למלגה, מהם הקריטריונים לקבלת המלגה, מהם מועדי התכנסות הוועדה וסמכויותיה ומה יהיו תהליכי קבלת החלטות בוועדה. רצוי שבוועדה יהיה חבר גם אדם חיצוני לעמותה שיתנדב לסייע בנושא. צירוף של גורם חיצוני מגביר את השקיפות והאובייקטיביות ומצמצם את הסיכוי לטענה על הטיה.
  2. חשוב לנהל פרוטוקולים של דיוני הוועדה ולוודא שכל אחד מהמועמדים למלגה מועלה לדיון. יש לשמור את הפרוטוקולים ושאר תכתובות.
  3. יש לתייק את כל המסמכים הרלוונטיים (כגון תעודות, המלצות וכיו"ב) בקלסר ייעודי לעניין. כדאי שיהיה כמה שיותר חומר ושיהיה תיק לכל מקבל מלגה.

שימו לב: יש מלגות שיכולות להיחשב כהכנסת עבודה לפי הוראות המס בישראל, ובמקרה כזה יחולו עליהן מסים, הפרשות סוציאליות וכד'. יש להתייעץ עם אנשי מקצוע (רואה חשבון, יועץ מס) לפני קביעת תכנית מלגות.

המידע עדכני נכון למרץ 2018.

חשוב!

אנחנו משתפים בידע שיש ברשותנו, ובידע שגיבשנו יחד עם אנשי מקצוע, ועושים כל מאמץ כדי להביא מידע מדויק ומהימן, נכון למועד פרסום הפוסט. עם זאת מה שמופיע כאן לא בא להחליף יעוץ מקצועי של רו"ח או יועץ משפטי, אנא קחו זאת לתשומת לבכם.

משפיעות על העולם? מקדמים שינוי חברתי?

פנו אלינו ליעוץ

עוד פוסטים ניהול פיננסי

אלינור סידי | 4 באפריל 2021

איך תתמודדו עם שער הדולר ב-2021?

פוסטים אחרונים

שירה איתן | 28 ביוני 2022

איך לארגן מחאה בשישה שלבים

הצטרפו לרשימת המנויים שלנו

וקבלו מייל עם תכנים חדשים שעולים לבלוג

    תגובות

    כתבו תגובה