שווה ערך, תרומה שאינה כספית

שווה ערך, תרומה שאינה כספית

מה זה "שווה ערך"?

שווה ערך (לעתים מכונה גם שווה כסף או תרומה בעין) הוא כל תרומה לארגון שאינה כספית: ציוד, שימוש בנדל"ן, עבודה בהתנדבות, פרו-בונו של מומחים וכדומה. תרומה בשווה ערך אמנם אינה כספית אך יש לה ערך כלכלי, כפי שיוסבר להלן.

האם יש לתעד תרומות בשווה ערך לארגון?

אין חובה חוקית להוציא קבלה על תרומה בשווה ערך. אפשר לבחור לעשות זאת לפי בקשת התורם או מסיבות אחרות. עם זאת, אנו ממליצים לתעד ולרשום כל תרומה שוות ערך, מסיבות שיפורטו להלן.

מדוע הרישום והתיעוד של תרומות בשווה ערך חשוב מאוד לארגון?

 1. רישום תרומות כאלה מאפשר שיקוף של העלות האמיתית של פעילות הארגון. מדוע? כי אילולא התרומה הארגון היה נאלץ לשלם עבור הציוד או השירות שהוא מקבל. ולכן, העלות האמיתית של פעילות כוללת את כל מה שהיינו "אמורים" לשלם עבורו אילולא קיבלנו אותו בתרומה.
  כאשר משמיטים מתקציב הארגון או מתקציבי הפרויקטים את שווי התרומות בשווה ערך, מתקבל למעשה תקצוב בחוסר של הפעילות. אם מסיבה כלשהי תרומות אלה ייעצרו, והארגון ייאלץ לשלם עבור מה שקודם קיבל בתרומה, התורמים ו/או ההנהלה לא יבינו איך העלות של הפעילות קפצה פתאום.
 2. רישום כזה משקף לתורמים מגוון של מקורות הכנסה לארגון או לפרויקט.
 3. רישום של תרומות בשווה ערך מעיד על התמיכה ועל הלגיטימציה החברתית והקהילתית שהארגון מקבל. מדוע? כי הנכונות של אנשים להתנדב ולתרום מצביעה על כך שהארגון מבצע עבודה בתחום שהוא חשוב או קריטי לחברה או לקהילה, ולכן יש אנשים שמוכנים לתת מזמנם או מרכושם על מנת לתמוך בו. התמיכה הקהילתית חשובה מאוד לנראות ולציבוריות של הארגון ומסייעת לו בפיתוח משאבים ובגיוס כספים מתורמים נוספים.
 4. לרישום של תרומות בשווה ערך יש גם חשיבות חשבונאית: רישום תרומות בשווה ערך מקטין את שיעור הוצאות ההנהלה וכלליות בדוח הכספי, בתנאי שהתרומה מיועדת לפעילות ולא לתשתית הארגונית או לתפעול המטה.

מהו הערך המוסף של קבלת תרומה בשווה ערך?

פרט לערך הכלכלי של התרומה, קבלת שירות או תרומות בשווה ערך מגוונת את המשאבים הארגוניים – היא מאפשרת לארגון לא להיות תלוי לחלוטין בתרומות כספיות לביצוע הפעילות ולמימוש מטרותיו.

אילו תרומות אפשר לקבל בשווה ערך?

 1. נכסים – תרומה של מבנה או חלל עבור פעילות
 2. שירותים – שירותים שמעניקים מומחים או אנשי מקצוע בהתנדבות (לדוגמה רו"ח, עו"ד, פסיכולוג, יועץ וכו')
 3. כוח אדם – בעלי תפקידים ועובדים בארגון המתנדבים לעבודה ללא תשלום, וכן מתנדבים מזדמנים
 4. ציוד

איך מתעדים תרומה בשווה ערך?

אם תורם מבקש מהארגון קבלה על תרומת "שווה ערך", מוציאים לו קבלה רגילה אך כותבים עליה "שווה ערך". מומלץ לצרף לכל קבלה מסמך המסביר את מהות התרומה ותומך בערך הכספי שלה, כגון הצעת מחיר, פירוט שעות העבודה שנתרמו וכו'.

עבור הנהלת החשבונות חשוב לציין שזו תרומה בשווה ערך כיוון שהרישום החשבונאי שלה שונה מהרישום של תרומה רגילה.
תרומה בשווה ערך נרשמת פעמיים:

 1. פעם אחת כהכנסה, ולכן יש לשייך את התרומה לסעיף ההכנסה המתאים.
 2. פעם שנייה כהוצאה, ולכן יש לשייך את התרומה לסעיף ההוצאה המתאים או לסעיף הנכסים המתאים.

כיצד יודעים איזה סכום לכתוב בקבלה?

אפשר לבקש הצעת מחיר כדי לברר את עלות התרומה. אם מדובר בתרומת שירות של איש מקצוע אפשר לשאול אותו מהו שווי עבודתו, ואם מדובר בשימוש בנכס אפשר לברר מחיר של שכירת נכס דומה.

אם הארגון מקבל תמיכות מהמדינה, אזי כאשר התרומה היא בשעות עבודה של איש מקצוע (פרו-בונו) יש לתעד את התרומה לפי שכר מינימום. אם הארגון אינו נתמך על ידי המדינה אפשר לתעד את התרומה לפי מחיר שוק.

לקריאת פוסטים נוספים על ניהול פיננסי

חשוב!

אנחנו משתפים בידע שיש ברשותנו, ובידע שגיבשנו יחד עם אנשי מקצוע, ועושים כל מאמץ כדי להביא מידע מדויק ומהימן, נכון למועד פרסום הפוסט. עם זאת מה שמופיע כאן לא בא להחליף יעוץ מקצועי של רו"ח או יועץ משפטי, אנא קחו זאת לתשומת לבכם.

המידע נכון למרץ 2018

הישארו מעודכנים בזמן אמת

 

 

 

רוצים לשמוע עוד צרו קשר עם - סמר ג'אבר-מסארווה: Summerjm@shatil.nif.org.il

2 thoughts on “שווה ערך, תרומה שאינה כספית”

 1. דני

  האם מי שנותן את השירות לדוגמא יעוץ או ציוד ומקבל קבלת שווה ערך זכאי גם לקבל החזר מס תחת סעיף 46א?
  תודה

 2. עידו איסק, רו"ח

  כן, ובתנאי שהמלכ"ר שהפיק את הקבלה מאושר ומוכר ע"י רשות המסים לעניין סעיף 46.

Comments are closed.

כ