קידום ערוצי תוכן

קידום ערוצי תוכן

אם אתן מנהלות ערוצי תוכן, כנראה שמעסיקות אתכן שאלות כמו, איך נגיע לעוד אנשים? איך נשפיע על מי שפחות מכיר אותנו? ואיך ניצור קהל קוראים ומאזינים מעורה ומעורב בפעילות שלנו?

השאלות האלה מעסיקות גם אותנו, ואחת לתקופה אנחנו עוצרות רגע ושואלות את עצמנו, האם קידום ערוצי התוכן באמת עושה את העבודה? האם הנושאים עליהם אנחנו כותבות וכותבים מעניינים את הקהל שלנו? ומהן המגמות שמעידות שאנחנו בדרך הנכונה? הפעם לשם שינוי החלטנו לשתף בתובנות גם את קוראות וקוראי SHIFT.

אנחנו הסתכלנו על הנתונים יחד עם משרד פרסום דיגיטלי (אואזיס מדיה) שעושה עבורנו את עבודת קידום ערוצי התוכן, וחלק גדול מ"עשה ואל תעשה" שמופיעים בפוסט הם המלצות שקיבלנו מהם, אבל גם כשהעבודה נעשית על ידי אשת צוות, חשוב שתהיה מבוססת נתונים. הלמידה מהנתונים מאפשרת לזהות מגמות, לשפר כל הזמן, וככה להרחיב קהלים והשפעה.

מה אנחנו רוצות לראות בקידום ערוצי תוכן?

יותר מנויים בפלטפורמות שלנומנויים לבלוג, שמעוניינים לקבל מאיתנו ניוזלטר עם תוכן חדש שאנחנו מעלות או מנויים לשתיל סטוק, שמעוניינים בגישה למאגר צילומים חופשי לארגוני חברה אזרחית.
עלייה בכניסות האורגניות לבלוג – שמעידה על מיקומנו הגבוה בתוצאות החיפוש בגוגל סביב הנושאים שמעסיקים אותנו.
ניצול אופטימאלי של הכסף שאנחנו מקדישות לקידום ממומן בפייסבוק.

קידום ממומן בפייסבוק – איך אנחנו בוחרות מה לקדם?

יש כמה אלמנטים שמשפיעים על בחירת הפוסט שאנחנו מחליטות לקדם:
העדפת גולשים – משרד הפרסום ממליץ לנו על הפוסטים הנקראים ביותר בהתבסס על נתוני כניסות וזמן שהייה, בגוגל אנליטיקס.
תוכן אקטואלי – האם הפוסט שאנחנו רוצות לקדם קשור לסדר היום הציבורי, הפוליטי או התקשורתי?
מידת הרלוונטיות – האם התוכן קשור להכשרה או כנס עתידיים או לנושא שאנחנו רוצים להעלות לסדר היום.
בסופו של דבר אנחנו בוחרות לקדם שניים-שלושה פוסטים לאחר שיקלול של כל המרכיבים.

לא פעם קורה שאנחנו מקדמות פוסטים בניוזלטר עוד לפני הקידום הממומן בפייסבוק, וכמות ההקלקות נותנת לנו אינדיקציה נוספת לגבי העדפת הקוראים.

איך מתחלק תקציב הקידום בין הפוסטים השונים בפייסבוק?

התקציב מנסתם מוגבל, ומשרד הפרסום עושה מה שניתן כדי להפיק את המירב. מידי חודש עולים במקביל, שניים-שלושה פוסטים נבחרים. מערכת המודעות של פייסבוק מתעדפת מודעה שמקבלת יותר הקלקות ומנתבת אליה את רוב התקציב. משרד הפרסום ידווח שמודעה אחת לא התרוממה או להיפך, שהוא ממליץ להשאיר מודעה לחודש נוסף אם היא תופסת תאוצה, ומקבלת הרבה הקלקות.

דוגמה לכך היא מודעה להגדלת המנויים לשתיל סטוק, מודעה שהתכוונו להריץ במשך חודש אחד בלבד. לאחר שראינו שיש עוד ועוד נרשמים, הרבה מעבר למה שציפינו, החלטנו לנצל את תקציב הקידום שהיה מיועד למועד אחר, ונתנו למודעה להמשיך לרוץ במשך חודשיים נוספים, עד שניצלנו את התקציב במלואו.

ככל שהפוסטים "ירוקי עד", כלומר שהתוכן שלהם נשאר רלוונטי לאורך זמן ככה הם יכולים לרוץ לתקופה ממושכת יותר. זאת הסיבה שאנחנו ממננות את הפוסטים האקטואליים שלנו. הכי טוב כשמצליחות לשלב בין השניים. לדוגמה, פוסט בנושא "עבודה מרחוק", הוא מצד אחד אקטואלי, ומצד שני סביר שיהיה רלוונטי עוד תקופה ארוכה.

התוכן שלכם פופולארי וזול? מצוין!

"מספיק אנשים ראו את המודעה הזאת, אולי הגיע הזמן לעבור הלאה?" זו מחשבה שגויה. אם המודעה  הולכת טוב עדיף להמשיך לקדם אותה. הכלל הוא, שתמיד צריך להעדיף לקדם זה את מה שיותר פופולארי וזול. למה? כי כשהתעריף להקלקה נמוך יחסית זה אומר שהתוכן מאוד רלוונטי ופייסבוק לא צריך "להשקיע מאמץ" כדי להביא קוראים. המשמעות עבורנו, היא שאנחנו מעניינות ומצליחות לקלוע לטעם הקהל.

איך יודעים מתי המודעה מיצתה את עצמה? כשהיא מפסיקה להביא המרות, כשאנשים לא מקליקים עליה יותר. זה הזמן לכבות את הקמפיין.

מה עושים כשרוצים לקדם תוכן פחות פופולארי? מחפשות דרך להנגיש אותו ולהפוך אותו למעניין. לפעמים עדיף לחכות שהנושא יהפוך לאקטואלי, כמו למשל הדוגמה של האגודה לצדק חלוקתי, שבעקבות המאבק על האסי הנושא עלה למודעות ועורר עניין ציבורי.

הבטחות צריך לקיים – צריך להיזהר שהתוכן שלנו לא יהיה "קליק בייט". אם אנשים יקליקו על המודעה והפוסט לא ייתן את המענה שציפו לקבל, הם מייד יצאו, ולא הרווחנו מזה כלום. אפילו להיפך, זה עשוי לפגוע בנו. כי ככה גוגל מבין שהחומרים שלנו לא מספיק מעניינים והדירוג של האתר שלנו ירד.

הקידום הממומן צריך לתמוך בקידום האורגני

כניסות אורגניות הן כניסות גולשים שמגיעים דרך תוצאות החיפוש של גוגל. כשמישהי מחפשת בגוגל מילת מפתח שמעניינת אותה, ואחת התוצאות שמופיעה גבוה בעמוד הראשון מפנה למידע באתר שלכן. עליה עקבית בכניסות האורגניות מעידה על איכות התוכן והרלוונטיות שלו לקהל הגולשים.

ב-2020 עשינו קפיצת מדרגה משמעותית בכניסות האורגניות, ומה שחשוב, שהצלחנו לשמור עליה עד היום. זה קרה בשילוב של כמה פעולות:

כתבנו הרבה וממוקד – הפכנו את השאלות שהעסיקו אותנו בארגון בעקבות המשבר, לפוסטים שנתנו ערך לרבים כמותנו. גם היקף התוכן הוא פקטור מבחינת גוגל לאיכות ולרלוונטיות של האתר.

קידמנו בפייסבוק פוסטים שצברו פופלאריות.

הקידום בפייסבוק היה זול יותר – הקיפאון במשק בתחילת 2020 השאיר הרבה מפרסמים מחוץ לפייסבוק. התחרות על הגולש קטנה, המחיר לקליק ירד והצלחנו לעשות עם הכסף הרבה יותר ממה שבדרך כלל.

השתכללנו בעבודה עם מילות מפתח ששיפרה לנו את איכות ה-SEO.

גוגל זיהה את העניין והרלוונטיות בקרב הגולשים שהגיעו לאתר, כתוצאה מעליה בכניסות, זמן שהייה גבוה ואחוזי נטישה נמוכים, הוא תיעדף את התוכן, ולאט לאט עלינו בתוצאות החיפוש.

קידום תוכן באמצעות מילות מפתח ו-SEO

מבלי להיות מומחית ל-SEO (Search Engine Optimization – תהליך האופטימיזציה של האתר לטובת מנועי חיפוש) אני יודעת לומר שהאלגוריתם של גוגל מבוסס על מילות מפתח. מושגים מוכרים כמו סדר יום תקשורתי; עבודת צוות; תכנית עבודה אג'ילית וכו' הם דוגמאות למילות מפתח בהן השתמשנו.

לכל פוסט צריכה להיות מילת מפתח המבטאת רעיון, או מושג מרכזי בתוכו. מילת המפתח צריכה להופיע בכותרת הפוסט, בכותרת המשנה ובפסקת הפתיחה, וכדאי גם שתופיע עוד מספר פעמים לאורך הפוסט.

גוגל בסך הכל מנסה לחקות קריאה אנושית, קריאה מרפרפת, שבה העין סוקרת את התוכן, מדלגת בין כותרות ומחליטה אם שווה לה להתעכב. לכן חשוב כבר בהתחלה שיהיה ברור במה עוסק הפוסט. גם אם העלתם חומר בעבר ללא מילות מפתח שווה לחזור ולתקן, זה משפיע בצורה משמעותית על הנראות של התוכן בגוגל.

איך אני יודעת את איכות ה-SEO של הפוסט? הבלוג נבנה במערכת וורדפרס – WordPress ואחד הפיצ'רים הנחמדים שלה לקידום אתרים נקרא YOAST. התוסף נותן אינדיקציה לגבי איכות SEO של הפוסט. הוא מסמן באמצעות פרצופונים את האיכות ומצביע על כל מה אפשר לעשות כדי לשפר.

מלבד מילות מפתח יש פרמטרים נוספים לשיפור SEO, הוספת לינקים פנימיים, לינק אחד לפחות מחוץ לאתר, וכתיבת תיאור הפוסט הכולל את מילת המפתח. הכי כיף לראות את השינוי של צבע הפרצופון אחרי שאני מוסיפה לינק או מנסחת מחדש את התיאור הקצר של הפוסט, איך הוא מתחלף מכתום לירוק.

העבודה עם מילות מפתח כאמור ושיפור ה-SEO הם קריטיים לנראות התוכן בתוצאות החיפוש של גוגל, ויקבעו האם הנושא שאתם עוסקים בו יעלה בעמוד הראשון או יעלם בשאר העמודים של תוצאות החיפוש.

בתקופה האחרונה קיימנו סדרת מפגשים על ערוצי תוכן. אנחנו מתכננות כעת סדרת המשך. אם יש תכנים שמעסיקים אתכן ואתכם, דברו אלינו.

רוצים לשמוע עוד צרו קשר עם - גלי בסודו: galib@shatil.nif.org.il

ללא תגובות עדיין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *