אלה ידעיה |

קריאת השכמה: מה בכל זאת אפשר לעשות כשהכנסת משותקת?

diana-parkhouse-A1WQx7XH1yo-unsplashs

כבר יותר משנה שהמערכת הפוליטית תקועה, אין ממש כנסת, והמצב הזה עשוי להמשך עוד חודשים רבים. את הזמן הזה צריך להפוך להזדמנות!

חמישה דברים שאתם יכולים לעשות בלימבו של בין ממשלות:

1. לקדם מאבקים בזירה המקומית

נושאים רבים אשר נהנים כעת מתמיכה ברמה המקומית נתקלים בהתנגדות השלטון המרכזי במצב של עניינים כרגיל. כך לדוגמה המערכה על תחבורה ציבורית בשבת יכלה להבשיל דווקא בזמן בו "אין כנסת" שיכולה להגביל את צעדי הרשויות המקומיות. העובדה שאפיק ההתקדמות המרכזי אינו עובר דרך חקיקה ודרך דיוני הכנסת עשוייה להפנות את תשומת הלב הציבורית, התקשורתית וגם את האנרגיה שלנו ושל פעילים אל הזירה המקומית. זה זמן מצויין לארגן מחאה מקומית סביב כל נושא שחשוב לכן. מאבקים סביבתיים, חינוך, העסקה הוגנת, רווחה. כל דבר.

2. לעבוד מול פקידי ממשלה

אמנם אי אפשר לקדם עכשיו חקיקה או שינוי מדיניות משמעותי, התקציבים אוזלים והתחושה היא שהכל תקוע. אבל בכל זאת יש ממשלה ויש פקידים ואפשר להמשיך לעבוד מולם ולקדם עניינים שלא כרוכים בשינוי מדיניות או בהעברת תקציבים. כמו כן, עם הימשכות המצב של ממשלת המעבר, גבולות הסמכות שלה נמתחים עוד ועוד. למה שלא ננצל את זה גם לדחוף לכיוונים טובים?

3. לגייס פעילים, להעמיק את הקשר איתם, לעשות הכשרות

העבודה עם פעילים, על אף שיכולה להיות לה תרומה מהותית לעשייה של הארגון נוטה להידחק לשוליים. זה זמן טוב להשקיע במעגלי האנשים שמקיפים את הארגון, שרוצים לפעול איתנו, שרוצים להיות חלק מהעשייה, ואינם חלק מהצוות השכיר. לחשוב איך מחברים אותם לעשייה יותר קבועה, איך מרחיבים את המעגלים שלנו, איך מייצרים סביבנו קהילה פועלת.

4. להשקיע בעבודה פנים ארגונית

להקדיש זמן לחשיבה אסטרטגית ותכנון. לבחון מחדש את תיאוריית השינוי שלנו, לעשות תרחישים, להגדיר יעדי ביניים ומדדים להצלחה; להשקיע ביצירת שיתופי פעולה עם ארגונים נוספים בזירה, למפות בעלי עניין נוספים, וגם, לא פחות חשוב להשקיע בעובדים.

5. וכמובן, להשפיע על נבחרי ציבור

הבחירות הן זמן בו נבחרי הציבור נזכרים שהם צריכים את הציבור ולכן זה זמן טוב להפעיל עליהם לחץ ציבורי לפעול, לייצר שיח ציבורי שתומך בשינוי בו אנחנו מעוניינים, לעשות לובי לנושאים החשובים לנו, לגרום להם להתחייב לעשייה. נסו לייצר הזדמנויות תקשורתיות ולנצל את העובדה שהרבה מהמועמדים יוצאים לפגוש את הציבור כדי לגרום להם להקשיב לנו ולהתחייב לקדם עשייה.

נסו לתעד כדי שתהיה בידיכם תזכורת טובה ליום שבו ההתחייבות תהיה רלוונטית. גם לעבודת רקע מאחורי הקלעים זה זמן טוב. המועמדים אמנם בקמפיין אבל מבחינת רובם, למעט החודש שלפני הבחירות, בשאר הזמן תתפלאו לגלות שהם די פנויים לפגישות. תכניות שהכנתם יכולות בעבודת לובי נכונה להיות מאומצות במצע של מפלגות.

אל תתנו לבלאגן במערכת הפוליטית לרפות את ידיכם מעשייה חשובה. יש, גם כרגע, הרבה מה לעשות. פשוט צריך לחשב מסלול מחדש ולהפסיק לחכות ליום שאחרי הבחירות, ולהתחיל לנצל את ההזדמנויות שנפתחות.

משפיעות על העולם? מקדמים שינוי חברתי?

פנו אלינו ליעוץ

הצטרפו לרשימת המנויים שלנו

וקבלו מייל עם תכנים חדשים שעולים לבלוג

    תגובות

    כתבו תגובה